Badania termowizyjne


Dbanie o urządzenia, które wykorzystujemy na co dzień w pracy to absolutna podstawa. Im bardziej skomplikowana maszyna, tym więcej uwagi należy poświęcić jej codziennej konserwacji, by mogła służyć bezpiecznie i jak najdłużej. Ale oprócz dbania o maszyny na co dzień, trzeba pamiętać o tym, by regularnie przeprowadzać badania termowizyjne urządzeń. Takie badanie pozwoli na wykrycie wewnętrznych uszkodzeń czy anomalii. W ten sposób właściciel maszyny będzie w stanie naprawić usterkę szybko i skutecznie, zanim dojdzie do większej awarii, która przełoży się na dłuższe wstrzymanie prac, które z kolei może być przyczyną przesunięć w terminach. Nie trzeba tu też na pewno wspominać o tym, że nieświadome korzystanie z maszyn, które są uszkodzone, jest czynnikiem ryzyka dla operatora takiego urządzenia.
Takie badanie przeprowadzane jest w sposób nieinwazyjny – kamerą termowizyjną. Nie ma więc powodów, by obawiać się, że samo badanie wpłynie negatywnie na maszynę. Wynik takiego badania bardzo precyzyjnie wskaże elementy, które mogą wymagać naprawy, np. miejsca przeciążenia czy ewentualne mechaniczne uszkodzenia, niewidoczne gołym okiem.
Przeprowadzenie takiego badania zdecydowanie najlepiej jest zostawić profesjonalistom. Dla osoby spoza branży samo odczytanie wyników może być zbyt dużym wyzwaniem. Opanowanie funkcji nowoczesnego sprzętu, jakim obecnie są kamery termowizyjne to duże wyzwanie. Wymaga ono opanowania bardzo wielu funkcji. Chociaż pod tym względem branża bardzo się rozwija. Można już powoli spotkać chociażby smartfony z termowizyjną kamerą. Być może w przyszłości opanowanie odpowiednich funkcjonalności w aplikacji sprawi, że badania termowizyjne będzie można spokojnie i skutecznie przeprowadzać na własna rękę. Sprawiłoby to zapewne, że badania termowizyjne stałyby się dużo bardziej dostępne dla każdego, prostsze i zdecydowanie szybsze. Korzystano by z nich dużo częściej, dzięki czemu zwiększyłby się poziom bezpieczeństwa pracowników, a spadłoby ryzyko awarii sprzętu.

Sprawdź: https://term-os.pl/