Jak wygląda praca kuriera?

Na polskim rynku działa bardzo wiele firm oferujących usługi kurierskie. Szybkie i tanie przesyłki są dzisiaj w cenie, więc nic dziwnego, że z oferty takich usługodawców korzysta bardzo wielu klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. W obsługę klientów zaangażowanych jest bardzo wielu pracowników, a największą i najważniejszą grupę stanowią oczywiście kurierzy. Warto dowiedzieć się jak wygląda standardowy dzień pracy kuriera zanim po raz kolejny będziemy mieć pretensje o ewentualne opóźnienia, itp.

Kurier to praca wyłącznie dla zdyscyplinowanych oraz sumiennych osób

Praca kuriera z pewnością nie jest marzeniem osób, które lubią dłużej pospać. Kurier musi bowiem zameldować się w centrum logistycznym swojej firmy w bardzo wczesnych godzinach porannych. Pierwszym zadaniem takiej osoby jest odpowiednie posegregowanie paczek oraz wybór przesyłek, które muszą zostać przez niego dostarczone danego dnia. Istotną sprawą jest bardzo dobra znajomość rejonu, w którym kurier pracuje. Pozwoli to na odpowiednie rozplanowanie trasy, tak aby była ona nie tylko szybka, ale również ekonomiczna. Ważny jest również sposób zapakowania swojego samochodu, tak aby nie szukać paczek pod stertą innych przesyłek. To wszystko pozwala na sporą oszczędność czasu.

Istotną sprawą jest oczywiście wizerunek samego kuriera oraz jego samochodu. Auto jest podstawowym narzędziem pracy takiej osoby. Musi charakteryzować się bardzo dobrą mocą oraz ładownością. Dzięki temu możliwe jest przewożenie dużej ilości paczek w mieście i w trasie w sposób dynamiczny. W zależności od wymagań firmy, pojazd powinien posiadać odpowiednią pojemność, ładowność oraz rok produkcji. Auta takie zwykle są oklejane firmowymi oznaczeniami, które widnieją również na stroju, jaki nosi kurier.

Odpowiednia komunikacja z odbiorcą przesyłki jest sprawą kluczową

Przed przyjazdem pod wskazany adres kurier musi mieć pewność, że odbiorca będzie znajdował się w domu lub miejscu pracy. Czas jest dla niego ważny, a czekanie na powrót odbiorcy ze sklepu jest niemożliwe. W związku z tym kurierzy często dzwonią do odbiorców ustalając godzinę dostarczenia paczki, a przy okazji pytają o dojazd, tak aby uniknąć błądzenia i marnowania czasu.

Pozostałe obowiązki kurierów

Warto dodać, że kurier nie tylko dostarcza przesyłki, ale musi wykonywać bardzo wiele innych obowiązków. Warto dodać, że pod drzwi dostarczane są paczki o określonych gabarytach. W przypadku zbyt dużej masy, kurier nie ma obowiązku dostarczać paczki pod drzwi – odpowiada za to odbiorca. Pracownicy firm kurierskich odpowiadają również za zawartość paczki, dlatego muszą zachować ostrożność, ponieważ wiele przesyłek zawiera rzeczy kruche i wrażliwe (takie paczki są odpowiednio oznaczone). Kurierzy muszą się również rozliczać z przesyłek za pobraniem. W przypadku zgubienia pieniędzy, wszelkie braki zostaną pokryte z jego kieszeni.

 

Generalnie praca kuriera wymaga dobrego planowania oraz odpowiedniej szybkości działania. To od jego sprawności i ilości paczek do przewiezienia zależy czy skończy pracę wcześniej czy może będzie rozwoził przesyłki do późnych godzin nocnych.

About The Author

Reply