Jak wybrać rower BMX?

Swoje dziecięce marzenia można spełniać w każdym wieku. Nawet jeżeli już mamy własne dzieci, a chcemy im pokazać jakie triki i ewolucje można robić na rowerze.Jeżeli już mowa o trikach na rowerze od razu rzuca się myśl rower BMX. Jego konstrukcja z pewnością ułatwia wykonywanie prostych i tych bardziej skomplikowanych ewolucji. Dużo zależy również od umiejętności użytkownika, jak bardzo jest odważny, wysportowany i ma duże wyczucie równowagi.

BMX, czyli co?

BMX to skrót od angielskiego bike motocross. Sama nazwa wskazuje, że ten typ roweru nie jest przeznaczony do spokojnej jazdy po ścieżkach rowerowych. Rama roweru BMX jest wydłużona w porównaniu z typowym rowerem górskim. Zdecydowanie masywniejsza i tym samym mocniejsza. Kierownica jest charakterystyczna z poprzeczną dodatkową belką, ustawiona pionowo w stosunku do powierzchni.

Co jest ważne?

Kupując rower BMX należy zwrócić na konstrukcje jego ramy. Musi ona być prosta złożona z dwóch trójkątów o nieco wydłużonej części od siodełka po kierownice. W rowerach BMX uwagę przykuwają koła, a dokładniej jego części składowe. Opona o obręcz koła najczęściej występuje w rozmiarach 20 calowych, to jest podstawowy rozmiar dla rowerów BMX. Taki rozmiar pozwala na precyzyjne, szybkie i efektywne manewrowanie rowerem. Opona jest znacznie szersza i grubsza od klasycznych opon rowerowych, zapewnia to lepszą przyczepność na asfalcie dodatkową amortyzację.

Czego nie ma BMX i dlaczego?

W rowerach BMX nie spotyka się przerzutek, przeszkadzają one w wykonywaniu trików i ewolucji. Nie ma też hamulców, które również uniemożliwiają wykonywanie ciekawych ewolucji. Na przykład kręceniem kierownicą o 360°. Jeżeli rower BMX ma zamontowane hamulce, to z pewnością jego linki przechodzą przez kierownicę i mostek, a wychodzą w ramie. W samym mostku jest zamontowany mechanizm talerzykowy pozwalający kręcić kierownicą wiele razy w jednym kierunku bez skręcania linki. Nie montuje się również hamulców typu torpedo. Dla wielu użytkowników rowerów BMX jest on również zbędny i przeszkadza w wykonywaniu różnych trików. Ważnym elementem, a właściwie jego brak, w rowerach BMX nie montuje się dodatkowych odblasków, lampek, bagażników czy koszyków na zakupy. Wszystkie te rzeczy są zbędne i z pewnością uległy by zniszczeniu przy pierwszym prostym triku. Ważny jest przy wyborze roweru BMX aby zwrócić uwagę na liczbę szprych w kole. Jest ich więcej niż w typowych kole 24-calowym. Taka ilość zapewnia sztywność obręczy, a szersze i grubsze opony zapewniają minimum amortyzacji.

Co ma BMX i po co?

Ważnym wyposażeniem dodatkowym, ale często stosowanym przez użytkowników rowerów BMX są pegi. W prostych słowach są to rury montowane na śrubach trzymających koła, o długości około 12 cm. Pozwalające na wykonywanie dodatkowych trików. Dla niektórych rower BMX nadaje się do cyrku, dla innych jest to sposób na życie. Dzięki tym drugim dyscyplina sportowa BMX zadebiutowała na olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku.

Rowery te niewątpliwie są charakterystyczne i robią wrażenie, ale nie aż tak wielkie, ajk wykonywane na nich triki. Są spełnieniem marzeń  kilkuletnich chłopców, a gdy je spełnią, kochają swoje rowery póki nie przekażą ich własnemu dziecku.

 

About The Author

Reply