Jak się odnaleźć w dużym mieście na studiach?

Wyjazd na studia do dużego miasta, to często prawdziwa rewolucja w życiu młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy dotąd żyli na wsiach i w małych miasteczkach. Duży entuzjazm i chęć wyrwania się do miasta pełnego życia i nowych możliwości, może jednak ustąpić miejsce strachowi, przytłoczeniu i wycofaniu. Jak odnaleźć się na studiach w dużym mieście i co zrobić, aby ta przygoda rozpoczęła się bez niepotrzebnego stresu?

Dobra organizacja to podstawa

Wyjazd na studia do nowego miasta młodzież często musi rozpocząć od twardego zderzenia z rzeczywistością. Brak rodziców u boku, konieczność samodzielnego płacenia rachunków, niespodziewane awarie w mieszkaniu czy kłopoty ze współlokatorami, to dopiero początek tego, z czym studenci muszą się zmierzyć. Na początku studiowania warto więc choć trochę postarać się nie tracić nad wszystkim kontroli. Pomocna może być dokładna rozmowa z właścicielem wynajmowanego mieszkania, staranny dobór współlokatorów i sprawdzenie mieszkania pod każdym kątem. Dobrze jest również przywieźć z rodzinnego domu lub kupić wszystkie sprzęty i akcesoria, które mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie np. kuchenkę mikrofalową, odkurzacz, suszarkę na ubrania itd.

Praktyczne wskazówki ułatwiające codzienność studencką

Jest kilka podstawowych kwestii, o które trzeba zadbać, aby pierwszy miesiąc na studiach nie musiał być powodem stresu. Po pierwsze, warto przed rozpoczęciem zajęć dokładnie sprawdzić plan, a nawet wybrać się na uczelnię, aby rozejrzeć się i sprawdzić miejsca, w których będą się odbywać zajęcia. Po drugie, konieczne jest odebrania legitymacji studenckiej, która uprawnia do wielu zniżek. Kolejną sprawą jest załatwienie biletu miesięcznego lub semestralnego, który pozwoli na sprawne poruszania się po mieście i dojazdy na uczelnię.

Jak znaleźć nowych znajomych?kobieta z lodem

Oprócz zawiłości organizacyjnych związanych z wynajmowanym mieszkaniem oraz nową codziennością, dużą przeszkodą może być również brak znajomych w nowym mieście. Pomimo poznawania ludzi na zajęciach, warto też zrobić coś więcej w tym kierunku. Na każdym uniwersytecie jest mnóstwo kół naukowych, drużyn sportowych, amatorskich teatrów czy chórów – każdy znajdzie z pewnością coś odpowiedniego dla siebie. Uczestnictwo w takich grupach daje dwie korzyści – po pierwsze możliwość rozwijania swoich zainteresowań, a po drugie poznanie ludzi, którzy maja takie same pasje. Jeśli możliwości jest za mało, to zawsze można też robić coś poza uczelnią – zapisać się zajęcia sportowe na siłowni czy poszukać praktyk studenckich, staży lub wolontariatu i w ten sposób poznać nowych znajomych.

Poznaj nowe miasto

Rozpoczęcie studiów w dużym mieście, to świetna okazja do poznania nowych miejsc, historii miasta i jego urokliwych zakątków. Warto korzystać z informacji w Internecie lub popytać wśród znajomych. Każde studenckie miasto posiada mnóstwo klubów, restauracji, zacisznych kawiarni, obiektów kulturalnych, parków czy zabytków. Na pewno jest co zwiedzać, niezależnie od tego, w którym mieście rozpoczyna się studia. W ten sposób można łatwo poznać topografię miasta, komunikację, a przede wszystkim – ciekawe miejscówki, do których można później zaprosić nowych znajomych.

 

 

About The Author

Reply