Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Jak mówi stare powiedzenie – na naukę nigdy nie jest za późno. Ale czy na pewno? W przypadku nauki na rowerze im później tym trudniej, a ostatecznie porzucamy tę myśl i przesiadamy się na spalinowe cztery kółka. Tymczasem umiejętność jazdy na rowerze rozwija pracę mózgu malucha przez współpracę półkul mózgowych i nie warto tego zaniedbywać. Kiedy więc jest najlepszy moment, by zacząć?

Czym za młodu…

Naukę jazdy na owerze najlepiej rozpocząć bardzo wcześnie. Właściwie tak wcześnie, że to nie my decydujemy o tym lecz nasi rodzice. I może rozważmy ten temat od tej strony. Kiedy pokazać dziecku, że można poruszać się również na dwóch kółkach? Pierwszy rower, który kupimy naszej latorośli, zdecydowanie musi być to rower biegowy. Nie trójkołowiec z napędem na przednie koło i kijem do sterowania i popychania całego pojazdu. Takim pseudo rowerkiem jesteśmy wstanie wyhodować lenistwo w naszym dziecku. Pierwszym rowerem do samodzielnego poruszania się powinien być rower biegowy. Dziecko poruszając się nim ćwiczy mięśnie kończyn górnych oraz co najważniejsze utrzymywanie równowagi. Z dnia na dzień intensywność jazdy na rowerku biegowym wzrasta i dochodzimy do sytuacji, w której każdy spacer, każde wyjście z domu nie może odbyć się z rowerem.

Dzieci uczą się jeździć na rowerach

Ale kiedy?

Wiek kiedy należy rozpocząć naukę jazdy na rowerze zależy od dziecka i od decyzji rodziców. Im wcześniej tym lepiej. W przypadku zastosowania rowerku biegowego można już próbować, gdy maluch ma ok 2 lat. Oczywiście wszystko zależy od jego predyspozycji. Jeżeli porusza się już całkowicie samodzielnie i jesteśmy pewni jego ruchów, wiemy że potrafi amortyzować każdy upadek. To odpowiedni wiek, aby rozpocząć naukę jazdy na rowerze. W przypadku kiedy mamy do czynienia z dzieckiem mniej zwinnym, lubiącym bardziej zabawy stacjonarne z decyzją o nauce jazdy na rowerze możemy poczekać. Nic na siłę. W końcu chcemy mieć w przyszłości partnera do jazdy na dłuższe wyprawy rowerowe. Kierując się zdrowym rozsądkiem i pozytywnym zaangażowaniem możemy dziecku pokazać, że jazda na rowerze daje dużo szczęścia. A każda jazda na rowerze jest nową przygodą. Wybierając rowerek biegowy, nie tylko dajemy możliwość rozwoju naszego dziecka, ale również dbamy o własne plecy. Owszem trochę się przy tym nabiegamy, ale z pewnością nie musimy pochlać się nad kijem do popychania roweru. Decydując się na naukę jazdy na rowerze biegowym w młodym wieku zdecydowanie łatwiej jest dziecku przesiąść się na klasyczny rower z łańcuchem, a opanowanie nowego jednośladu zajmie mu mniej niż tydzień.

About The Author

Reply