Jak przygotować się na wyprawę rowerową?

Dłuższe wycieczki rowerowe wymagają odpowiedniej kondycji i treningu. Świadome rozłożenie sił pozwala na pokonanie dużych odległości. Jednak dla entuzjastów dwukółek z czasem jednodniowe wypady za miasto to za mało. Powoli rodzi się w głowie pomysł na wielką wyprawę rowerową.

Od treningu do wyprawy

Każdy rodzaj ruchu powoduje wzmocnienie naszego organizmu i poprawę zdrowia. Jednak z czasem organizm sam będzie się dopominał dłuższych i mocniejszych treningów. Dobrze jest zaplanować sobie w odpowiednich odstępach czasowych, co dwa trzy dni, krótkie, ale intensywne jeżdżenie rowerem. Sytuacja jest podobna do tego, w jaki sposób przygotowują się maratończycy. Rower jest o tyle mniej obciążającym sprzętem sportowym, że już przy weekendowych wycieczkach rodzinnych jesteśmy wstanie poprawić swoją kondycje do poziomu, gdzie przebycie około 50 km w jednym podejściu nie będzie sprawiać nam problemów. Tak od zwiedzania naszej okolicy powoli nabieramy chęci na coraz dłuższe wyjazdy, aż w końcu pojawia się pomysł na wielką wyprawę rowerową.

Sprzęt i dodatki

W całej wyprawie najważniejszą rzeczą jest rower. Do długich wypraw rowerowych, w których dodatkowe jedzenie, napoje i ubrania zabieramy ze sobą nadają się rowery trekkingowe. Duże koła pozwalają na zdecydowanie łatwiejsze pokonywanie długich odległości, a osprzęt w postaci bagażników tylnego i przedniego pozwala spakować do sakw nie tylko jedzenie i ubrania, ale również namiot czy małą turystyczną butlę gazową. Ważne jest również, aby ubrać się odpowiednio. W tym celu należy zaopatrzyć się w strój z materiału termoaktywnego, który zapewnia komfortową jazdę. Nie można zapomnieć o kasku, jeżeli podczas weekendowych wypadów nie korzystamy z niego, to podczas dłuższej wyprawy jest konieczny. Nie jesteśmy wstanie przewidzieć wypadków i dziwnych zachowań kierowców samochodów, a nasza wyprawa również będzie prowadzić przez drogi asfaltowe. Trudno jest w Polsce wyznaczyć szlak rowerowy, nie korzystając z dróg asfaltowych. Przed samym wyruszeniem należy jeszcze sprawdzić stan techniczny roweru. Jeżeli poruszamy się nim na co dzień, to właściwie doskonale wiemy jak się zachowuje. Ale jeżeli korzystamy z niego sporadycznie koniecznie, należy sprawdzić hamulce i ogólny wygląd opon. Do bagażu dobrze jest zabrać mały zestaw naprawczy, dodatkowe wentyle, łatki i dętkę. Kiedy jesteśmy już spakowani, to nie pozostanie nic innego jak tylko wsiąść i gnać na pierwszą długą wyprawę rowerową. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i wyważeniu własnych sił w ciągu dwunastu godzin jesteśmy wstanie przebyć nawet 250 km. Szerokiej drogi!

About The Author

Reply