Prawidłowa eksploatacja samochodu. O co należy dbać?

Bez względu na to, czy jesteśmy użytkownikami nowego samochodu czy pojazd służy nam już kilka lat, powinniśmy dbać o jego prawidłową eksploatację. Obserwujmy auto, słuchajmy silnika i zwracajmy uwagę na nieprawidłowości. Pamiętajmy także o regularnych przeglądach i wymianie olejów samochodowych.

Jak dbać o samochód? Jak często wymienia się oleje samochodowe?

Dbanie o prawidłową eksploatację to nie tylko usuwanie usterek i naprawy w sytuacjach, kiedy już coś się wydarzy. Przede wszystkim, trzeba podejmować działania zachowawcze. Traktujmy poważnie zalecenia producenta samochodu. Nie oszczędzajmy na olejach samochodowych, filtrach oleju, paliwa i powietrza. Wymieniajmy je zgodnie z określoną w instrukcji liczbą kilometrów lub po określonym czasie. Podobnie traktujmy pasek rozrządu z pompą wodną oraz świece zapłonowe.

Przynajmniej raz w miesiącu sprawdźmy ciśnienie w oponach.

Na co zwracać uwagę? Nie tylko oleje samochodowe

Uzupełniajmy także płyn do spryskiwaczy, by nie zniszczyć szyby auta. Używanie wycieraczek na suchej szybie może bowiem spowodować, że szybko zostanie ona porysowana. Nie tylko wpłynie to na widoczność, ale w kolejnych latach będziemy zmuszeni do wymiany szyby. Jeżdżąc samochodem, zwracajmy uwagę na jego zachowanie na drodze. Nie tylko regularnie wymieniajmy oleje samochodowe, lecz także zwróćmy uwagę na to, jak samochód się zachowuje. Chwilę po uruchomieniu nie szarżujmy, gdyż silnik potrzebuje kilkunastu sekund na dokładne nasmarowanie. Nie rozgrzewajmy również silnika na postoju. Zaraz po odpaleniu silnika powinniśmy jechać. Dla dobra samochodu, stosujmy nowoczesny styl jazdy. Regularnie, przynajmniej raz do roku, jedźmy do mechanika, który dokona dokładnego przeglądu wszystkich najważniejszych podzespołów – silnika, sprzęgła, koła dwumasowego, układu hamulcowego, ale także zawieszenia, amortyzatorów oraz klimatyzacji. Ponadto, kupujmy tylko dobre paliwo, które z pewnością nie uszkodzi silnika samochodu. Warto także myć auto i chronić lakier. Zabezpieczenie lakieru poprzez użycie odpowiedniego wosku pozwala chronić lakier przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, ale także przed utlenianiem się lakieru czy owadami, które mogą wżerać się w powierzchnię.

Jakie oleje samochodowe są najlepsze?

Podstawę składu oleju silnikowego (w okolicach 80 %) stanowi baza olejowa. Obecnie stosuje się oleje syntetyczne, których baza olejowa jest w całości wynikiem syntezy chemicznej. Poza bazą olejową, do 6% składu olejów samochodowych stanowią regulatory lepkości. Lepkość to parametr, który określa zachowanie oleju silnikowego w danej temperaturze, dzięki czemu olej zachowuje się tak samo stabilnie w niskiej i wysokiej temperaturze. Pozostałe składniki to dodatki uszlachetniające, które neutralizują procesy spalania, chronią silnik przed korozją i ograniczają powstawanie osadów na ściankach cylindra. Każdy producent samochodu w instrukcji auta określa specyfikację oleju silnikowego, a także przebieg, po jakim powinno się go wymienić.

Prawidłowa eksploatacja to szereg codziennych czynności przy samochodzie. Dbajmy o auto, by długo nam służyło. Pamiętajmy o regularnie wymianie olejów samochodowych i kontroli stanu silnika.

About The Author

Reply