Planujesz wakacje w Bułgarii sprawdź o tym musisz pamiętać

Wakacje w Bułgarii ponownie są popularne. Już nie kojarzą się wyłącznie z wyjazdami z czasów PRL. Bułgaria, jako jeden z krajów czarnomorskich oferuje przepiękne plaże i wymarzoną do wypoczynku pogodę. Jest o europejski kraj położony u styku kilku kultur, dlatego wybierając się do Bułgarii, warto zapoznać się wcześniej z miejscowymi zwyczajami oraz ogólnymi zasadami życia codziennego. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Leczenie, szczepienia i leki – o czym warto wiedzieć?

Przed wyjazdem do Bułgarii nie ma obowiązku wykonywania szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Jednak warto wykonać szczepienie przeciwko tężcowi i błonnicy. Ze sobą należy zabrać leki wydawane na receptę. Warto też mieć zawsze przy sobie podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe. Wszystkie leki można też kupić w miejscowych aptekach. Większość z nich jest otwarta przez 24 godziny na dobę. Jednak problemem może być zakup płynu do konserwacji soczewek kontaktowych, więc warto zabrać ze sobą jego większy zapas.

Przed wyjazdem warto załatwić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli na bezpłatne leczenie w szpitalach, z którymi NFZ ma podpisaną umowę. Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek leczenia w Bułgarii. Takie ubezpieczenie pozwala na zwrot kosztów poniesionego leczenia, również w klinikach prywatnych.

Czy Bułgaria jest bezpieczna dla turystów?

Bułgaria jest uważana za bardzo bezpieczny kraj dla turystów dlatego tak bardzo cieszy się popularnością w biurach podróży jak np. PlusWakacje.pl. Jednak i tutaj trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, aby nie wychodzić o zmroku, szczególnie w samotności i nie oddalać od dużych skupisk ludności. Dokumenty najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu np. sejfie hotelowym, a ze sobą nosić kopie. Jest to szczególnie ważne w miejscowościach typowo turystycznych, gdzie można spotkać wielu drobnych złodziei.

Warto uważać także w czasie zakupów – miejscowi sklepikarze często zawyżają ceny dla obcokrajowców i błędnie wydają resztę.

Gdzie można się zwrócić w razie problemów w czasie wycieczki?

Kiedy już przytrafi nam się utrata dokumentów lub zajdzie konieczność skontaktowania się z władzami polskimi, to w Sofii – stolicy Bułgarii znajdują się Ambasada i wydział konsularny RP. W tych jednostkach można uzyskać potrzebną pomoc.Bulgaria beach writing

 

Jakie dokumenty są potrzebne w czasie wyjazdu do Bułgarii?

Wyjazd turystyczny do Bułgarii na mniej niż 90 dni, może odbyć się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Jak poruszać się po Bułgarii?

W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy i obowiązują tu międzynarodowe przepisy ruchu drogowego. Gdy chcemy podróżować komunikacją miejską, warto wybrać autobusy (w Sofii dostępne jest również metro). Dobrze rozwinięta jest komunikacja pomiędzy miastami. W tym przypadku najtańszym rozwiązaniem będzie pociąg, jednak trzeba się liczyć z tym, że podróż będzie trwała długo z uwagi na małe prędkości rozwijane przez pociągi osobowe. O wiele szybszym, ale i zarazem droższym rozwiązaniem będzie podróż autobusem. W Bułgarii bardzo popularne są minibusy. Można także spotkać osoby podróżujące autostopem.

About The Author

Reply