Planujesz rodzinne wakacje w Grecji – o czym powinieneś pamiętać

Wakacje z rodziną to nie tylko wspaniała przygoda i możliwość odpoczynku, ale również duża odpowiedzialność. Nie wszyscy lubią wycieczki zorganizowane, jednak w przypadku wyjazdów „na własną rękę” zwiększa się liczba spraw do załatwienia. O czym należy pamiętać, chcąc zabrać najbliższych do Grecji?

Jakie ubezpieczenie wykupić?

Grecja, która tak jak Polska należy do Unii Europejskiej, honoruje ubezpieczenie NFZ. Jeśli więc jesteśmy nim objęci, teoretycznie nie musimy obawiać się o ewentualne leczenie zagranicą. Jednak nie bez powodu wyrabiane są karty EKUZ oraz ubezpieczenia turystyczne. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia leczenie w państwach UE na zasadach, na których leczeni są mieszkańcy tych krajów. Jednak jeśli nam lub naszym bliskim stanie się coś podczas pobytu w Grecji i będzie potrzebny transport medyczny do Polski, będziemy musieli samodzielnie ponieść jego koszty. To jeden z powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jeśli posiadamy polisę ubezpieczyciel pokryje ewentualne koszty transportu.

Warto pamiętać, że nie na wszystkich greckich wysepkach znajdują się publiczne placówki opieki medycznej, w których uznawana jest karta EKUZ. Jeśli znajdziemy się w miejscu, w którym nie ma takiego szpitala, a obecne są jedynie prywatne ośrodki będziemy musieli pokryć całe koszty leczenia. W przypadku wykupienia ubezpieczenia turystycznego koszty te pokrywa ubezpieczyciel.

Dlaczego warto śledzić komunikaty MSZ?

Przed zagranicznymi wyjazdami warto odwiedzać stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zamieszczane są na niej komunikaty skierowane do turystów podróżujących w różne regiony świata i ważne informacje na temat sytuacji w poszczególnych krajach. Jak mówi polskie przysłowie: „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego przed wyjazdem dobrze zgłosić swoją podróż do systemu „Odyseusz”. To strona powołana przez MSZ. Dzięki niej polskie służby konsularne łatwiej mogą zlokalizować Polaków, którzy wyjechali na zagraniczne wakacje. To nic nie kosztuje, a może okazać się naprawdę przydatne.

Jak zaplanować wyjazd do Grecji?

Planowanie podróży do Grecji najlepiej rozpocząć od określenia budżetu i znalezienia najlepszej lokalizacji. Warto zrobić to ok. 3 miesiące przed wyjazdem. Wówczas pokoje w hotelach nie będą jeszcze pozajmowane. Dzięki temu można też oszczędzić, ponieważ rezerwowanie miejsc na ostatnią chwilę, zwykle wiąże się z większym wydatkiem. W poszukiwaniu noclegu przydatne mogą okazać się fora internetowe i serwisy bookingowe. Turyści mogą zostawiać tam swoje opinie o konkretnych miejscach, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać coś co spełni nasze oczekiwania. Jeśli planujemy podróż samolotem wcześniejsze zarezerwowanie biletu może sprawić, że lot będzie nawet o połowę tańszy. Warto śledzić na bieżąco oferty różnych linii lotniczych i sprawdzać promocje. Jeśli zależy nam na tym, by podróż nie było bardzo droga, dobrze jest zastanowić się nad wyjazdem we wrześniu. Wówczas ceny są o wiele niższe niż w lipcu, a w przypadku Grecji pogoda i tak dopisuje.

About The Author

Reply