Niezapomniane wakacje na Thassos

Tanie wczasy Thassos – taka oferta kusi. Jednak niewiele osób wie, gdzie leży Thasos i czy faktycznie warto tam pojechać. Ta tajemnicza nazwa odnosi się do jednej z ciekawszych i mniej poznanych przez turystów wysp greckich. Warto tu przybyć, aby móc wypocząć na przepięknych plażach i cieszyć się pięknem nieskalanej niczym przyrodą.

Tanie wczasy Thassos – dlaczego warto wybrać taką ofertę?

Thassos (można też spotkać takie nazwy wyspy: Tasos, Thasos, Tazos), to jedna z położonych na morzu Egejskim wysp należących do Grecji. Jest to jedna z większych wysp należących do tego kraju. Co ciekawe jej pierwszymi osadnikami byli Fenicjanie, którzy według legendy pochodzili od mitycznego Feniksa. Jego syn Thasus był pierwszym przywódcą tego ludu i to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa wyspy.

Niestety spokój długo nie panował na Thassos. Wyspa praktycznie do początku XX wieku była targana licznymi niepokojami związanymi z sytuacją całego regionu. Do momentu ponownego wcielenia do Grecji, znajdowała się pod panowaniem bizantyjskim, rzymskim, tureckim i angielskim.Grecja wakacje

Obecnie jest to jedno z miejsc wybieranych na tanie wczasy. Thassos słynie z dobrego zaplecza turystycznego, ale i ciekawej kultury oraz wybornej kuchni. Jednym z jej tradycyjnych elementów jest wyborne wino tasyjskie, które doceniają najwięksi koneserzy alkoholi.

Jak dostać się na Thassos?

Thassos jest położona bardzo blisko brzegu Tracji. Dlatego z nadmorskich miejscowości kursują tutaj regularnie statki rejsowe. Najczęściej odpływają one z takich miejscowości, jak Kawali i Keromoti.

Co warto zobaczyć na Thassos?

Mieszkańcy wyspy za największą chlubę uważają przepiękne lasy, które pokrywają aż 2/3 jej powierzchni. Wśród drzew rosnących tutaj najczęściej wymienić można przede wszystkim pinie, dęby, platany i kasztany. Jest tutaj wiele miejsc, które dzięki dbałości lokalnych władz nadal zachowują swój unikalny charakter.

Z uwagi na wielowiekową historię wyspy, z wizyty tutaj będą zadowoleni przede wszystkim pasjonaci historii starożytnej i archeologii. W stolicy wyspy – mieście Limenas znajduje się jedno z ciekawszych w tym regionie Muzeum Archeologiczne. W położonej niedaleko Limenarii można zapoznać się także z kulturą tutejszych mieszkańców dzięki wizycie w Muzeum Etnograficznym. Dużą atrakcją miasta jest także Muzeum Papageorgiou.

Jedną z największych atrakcji wyspy jest niewielki monastyr, w którym do dziś przechowywana jest bardzo cenna dla chrześcijan relikwia, czyli jeden z gwoździ, którymi zostało przybite ciało Chrystusa do krzyża.

Opisując atrakcje Thassos nie można zapomnieć o tutejszych plażach. Są one niezwykle malownicze – cudownie miękki piasek i czysta woda zachęcają do wielogodzinnego wypoczynku na słońcu. A rozliczne kafejki i restauracje położone wzdłuż promenady nadają nadmorskim miejscowością wyjątkowego klimatu. Za najpiękniejsze plaże na wyspie uważa się: Chrisi Amudia, Makriamos oraz Paradissos.

Thassos stanowi także ciekawe miejsce na bazę wypadową do zwiedzania innych miejsc, w tym tych położonych w Grecji kontynentalnej.

About The Author

Reply