Motocykle – zabawki dla mężczyzn

 

 

Poczucie wolności, adrenalina i szybkość – trzy cechy wystarczające do tego, by „usprawiedliwić” zakup motocykla? Miłośnicy jednośladów przekonują, że zalety jazdy na motocyklu należy sprawdzać w praktyce. Czy mają rację? Czy motocykle to współczesne „zabawki dla mężczyzn”?

 

Zalety jazdy jednośladem

O przyczynach popularności motocykli można dyskutować godzinami. Jednoślady mają tyleż samo oddanych fanów, co przeciwników. Miłośnicy jednośladów, niezależnie od wieku i doświadczenia, cenią sobie przede wszystkim poczucie wolności, które daje wielogodzinna jazda. Kierowcy często podkreślają, że w porównaniu z motocyklem, jazda samochodem wydaje się żmudna i mocno ograniczająca. Kontakt z przestrzenią, zwinność, możliwość poruszania się po drogach o trudnej nawierzchni, brak problemów ze znalezieniem postoju – to najważniejsze zalety, związane z wyborem tego typu pojazdów.

 

Wady i ryzyko jazdy

A co z wadami? Najważniejszymi z nich mogą być kwestie, dotyczące bezpieczeństwa. Niezależnie od klasy sprzętu i jakości odzieży ochronnej, jazda motocyklem należy do aktywności obarczonych wysokim ryzykiem. Motocyklista w starciu z samochodem ma nikłe szanse na wyjście z wypadku bez uszczerbku. Tym trudniej wyobrazić sobie skutek zderzenie pojazdu z busem lub samochodem ciężarowym.

 

Z punktu widzenia kierowców „osobówek” motocykliści są z kolei postrzegani jako twórcy rozmaitych zagrożeń. Pierwszą kwestią jest nadmierna prędkość, kolejną – niedostosowanie prędkości do pogody i typu nawierzchni. Do częstych grzechów motocyklistów należą też niebezpieczne wyprzedzanie czy nieprawidłowe używanie sygnalizacji świetlnej. Dobór bezpiecznego kasku, ubrania i rękawic ochronnych to podstawa. Niebezpieczeństw, związanych z jazdą jest wiele. Doświadczony motocyklista potrafi jednak większość z nich przewidzieć i uniknąć najpoważniejszych zagrożeń.

Motocykle – tylko dla mężczyzn?

Motocykl to – wbrew pozorom – nie tylko zabawka dla mężczyzn. W ostatnich latach zdecydowanie wzrasta liczna kobiet, które z samochodów przesiadają się na motocykle, skutery, motorynki. Cechą decydującą o zmianie jest przede wszystkim wygoda. Jazda motocyklem sprawdza się szczególnie w przestrzeni miejskiej, gdy chcemy uniknąć korków. Dużo łatwiejsze jest też parkowanie. Kobiety wybierają najchętniej pojazdy zwrotne, stabilne, o stosunkowo małej wadze (kierujący musi być w stanie samodzielnie podnieść maszynę np. po upadku). Co ciekawe, motocyklis

About The Author