Lichadonisia – kompleks wysp w Grecji

Lichadonisia to kompleks piętnastu greckich wysp znajdujących się w północnej części zatoki Evia, pomiędzy Kammerna Vourla i Evia. Z uwagi na swoją urodę i malownicze położenie wyspy te bardzo często nazywane są greckimi Seszelami. W przeszłości największa z nich, Manolia, była zamieszkiwana, ale obecnie znajdują się tam chronione rezerwaty przyrody. To przepiękne miejsce, do którego warto się wybrać.

Jakie atrakcje zapewnia turystom Lichadonisia?

Najwięcej atrakcji zapewnia turystom największa wyspa Manolia. Ma ona niezwykle piękną  piaszczystą plażę i jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Jej zaletą jest egzotyczna roślinność oraz mnóstwo urokliwych miejsc, w których można odetchnąć od zgiełku i napawać się pięknem przyrody. Dużą ciekawość wśród turystów wzbudza pusta obecnie osada, w której znajdują się niszczejące budynki stopniowo porastane przez tutejszą roślinność. Jednak największym atutem Manolii oraz pozostałych wysp kompleksu Lichadonisia są liczne wodospady, ciepłe turkusowe morze, drzewa oliwne oraz czyste, zachęcające do odpoczynku plaże.Grecja wakacje

Drugą największą po Manolii wyspą jest Stroggyli. Znajduje się na niej duża latarnia z 1870 roku, która jest chętnie odwiedzana przez turystów. Łatwo do niej dotrzeć, spacerując plażą. Wyspa ta posiada doskonałe zaplecze turystyczne – są tu darmowe parasole i fotele dla turystów, a także bar serwujący owoce morze, kawę i różnego rodzaju drinki. Pozostałe wysepki zachwycają swoją dziką urodą i zapewniają mnóstwo miejsca do wypoczynku. To idealne miejsce dla osób ceniących ciszę, piękne widoki oraz czyste, ciepłe powietrze. Mogą tu wspaniale spędzić czas zarówno miłośnicy plażowania i sportów wodnych, jak i osoby lubiące spacery oraz wspinaczkę – na niektórych wyspach znajdują się dość wysokie wzniesienia. Dno morskie wokół Lichadonisia jest wyjątkowo atrakcyjne i pełne różnorodnej morskiej fauny i flory, dlatego stanowi wspaniałą atrakcję dla wszystkich wielbicieli nurkowania.

Jedną z atrakcji Lichadonisia jest m. in. wrak statku z 1943 roku. Często organizowane są tam wycieczki dla turystów, którzy pasjonują się nurkowaniem. Oprócz tego u wybrzeży Lichdonsia zobaczyć można stadko fok, które zostały tu wypuszczone na wolność i obecnie są stałymi mieszkańcami wysp. Chociaż boją się łodzi, to są przyjazne i spokojne – mając dobry aparat, można zrobić im fantastyczne zdjęcia.

Jak dostać się na Lichadonisia?

Codziennie z portu Ag.Georgios wypływają statki wycieczkowe na wyspy kompleksu Lichadonisia. Okręt wycieczkowy z Kavos kursuje od końca kwietnia do połowy lipca. Ponadto pływają tam także specyficzne łodzie, nazywane przez miejscowych „ta ida ola”, co oznacza „widziałem wszystko”. Można na nie wsiąść w Kavos. „Ta ida ola” kursują między 11 a 19 i zabierają turystów na Lichadonisia za darmo – należność za transport pobierana jest przy powrocie. Warto z tej okazji skorzystać, zwłaszcza że podróż taką łodzią na Stoggyli trwa zaledwie 5–10 minut, a widoki są naprawdę niesamowite. Z jednej plaży na drugą także można przedostać się łódkami-taksówkami.

About The Author

Reply