Kierunki, które mają przyszłość

Studiować czy pracować a może połączyć jedno z drugim? Oto dylematy młodego pokolenia. Co roku tysiące maturzystów stają przed trudnym wyborem życiowej ścieżki. Które kierunki studiów są najbardziej dochodowe a których należy unikać?

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze studiów i uczelni?

 

Prestiż, poziom nauczania, dostęp do ciekawych ofert praktyk, opłacalność – to podstawowe wyznaczniki wyboru kierunków studiów. Dla znakomitej większości studentów kilkuletnia nauka ma sens jedynie wtedy, gdy zakończy się możliwością rozpoczęcia ciekawej kariery zawodowej. Trudno o dobry rekonesans i właściwe rozeznanie rynku pracy, który podlega nieustannym zmianom. Potencjalnie ciekawy kierunek – techniczny, humanistyczny czy ekonomiczny – może po kilku latach okazać się kompletnym niewypałem. Wątpliwości potęguje dodatkowo konieczność wyboru najbardziej korzystnej lokalizacji studiów. Co roku powtarza się także to samo pytanie – czy istnieją kierunki studiów, których popularność (i opłacalność) pozostaje niezmienna?

 

Najpopularniejsze kierunki studiów

 

Specjalistyczne, wyższe wykształcenie to inwestycja na długie lata. Dylemat pomiędzy wyborem kierunków „popularnych” (nasycających rynek absolwentami o podobnych umiejętnościach) a trudnych, o wąskiej dziedzinie specjalizacji pozostaje niezmienny. Rosnące wątpliwości warto rozwiać szukając danych m.in. w corocznych rankingach najlepszych uczelni i zestawieniach, podawanych przez specjalistów HR. Dzięki profesjonalnym opracowaniom możemy wskazać kilka kierunków, w których z pewnością warto się kształcić.

 

Do najpopularniejszych a zarazem najbardziej opłacalnych należą następujące kierunki studiów:

 

  • finanse, studia ekonomii,
  • informatyka, kierunki z branży IT,
  • inżynieria,
  • logistyka i transport,
  • PR i marketing (nowe media, e-commerce),
  • medycyna,
  • prawo.

 

Co ciekawe, pomimo pozornego nasycenia rynku, wciąż rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych. Na dobrze płatną, pierwszą pracę mogą liczyć przede wszystkim: informatycy (programiści), ekonomiści (zarządzanie), lekarze i farmaceuci, prawnicy. Oczywiście reguły mają też swoje wyjątki. Wbrew pozorom, dobre wynagrodzenie dotyczy też filologów (np. tłumaczy języków skandynawskich), psychologów biznesu czy specjalistów od mediów społecznościowych. Ważne, by umiejętnie połączyć własne predyspozycje z umiejętnościami i wiedzą, na którą jest faktyczne zapotrzebowanie.

 

Studiowanie ekonomii i finansów – gwarancja zatrudnienia?

studia

Studia – ekonomia, finanse, zarządzanie – wciąż budzą zainteresowanie absolwentów, czy słusznie? Studia o tematyce ekonomiczno-gospodarczej nie należą do najłatwiejszych. Przez wiele lat uważano też (mniej lub bardziej słusznie), że większość uczelni kładzie nacisk na wiedzę teoretyczną. Zbyt małe doświadczenie na rynku pracy, brak ściśle określonych specjalizacji, duża konkurencja – to najważniejsze problemy z którymi borykają się zazwyczaj absolwenci studiów na ekonomii. W ostatnich latach wiele uczelni ekonomicznych postawiło na rozwijanie nowoczesnych kierunków, adekwatnych do potrzeb firm, pracodawców i zainteresowań studentów. W ramach ekonomii możemy wybrać tak zróżnicowane kierunki jak m.in.: zarządzanie informacją gospodarczą, prawo podatkowe, e-marketing, analiza w biznesie.

 

Podsumowując – nie ma kierunków, dających absolutną gwarancję powodzenia. Nawet najbardziej prestiżowe studia nie zapewnią nam wymarzonej kariery ani idealnej płacy. Zamiast wyboru „modnego” kierunku warto skupić się na takich kwestiach jak: dobre rozeznanie na rynku pracy, wybór uczelni o wieloletnich tradycjach, zdobywanie doświadczenia na praktykach studenckich, pasja i chęć samokształcenia.

About The Author

Reply