Jesteś na diecie? Zobacz jakie powinieneś pić soki

 

Będąc na diecie zazwyczaj zwraca się szczególną uwagę na produkty, które chodzą w kład codziennego menu. Rzadziej natomiast myśli się o napojach, a one przecież również nie pozostają bez wpływu na organizm. Podpowiadamy na jakie soki zwrócić szczególną uwagę podczas stosowania diety tak, by nie zakłócić jej założeń.

Dlaczego nie należy pić soków z kartonów?

Reklamowane jako super-zdrowe soki, które liczne zalegają sklepowe półki, w rzeczywistości takimi nie są. Na rynku jest naprawdę bardzo wąski wybór jeśli chodzi o soki, które można uznać za w pełni naturalne i odpowiednie do spożywania na co dzień. Są one zazwyczaj tzw. sokami jednodniowymi i ze względu na brak konserwantów w składzie, mają bardzo krótki termin spożycia.

Pozostałe produkty są bardzo często wręcz przeładowane wszelkiego rodzaju cukrami, konserwantami, substancjami zagęszczającymi i podobnymi składnikami, których nie da się nazwać pożywnymi czy zdrowymi. Oczywiście producenci w przekazach reklamowych przedstawiają jedynie pozytywne aspekty picia takich napojów. Tymczasem spożywanie ich, zwłaszcza podczas diety, będzie bardzo złym wyborem – duża zawartość cukru, jaka się w nich znajduje może całkowicie zniweczyć ciężką pracę i poświęcenie włożone w proces odchudzania.

Jak samodzielnie wykonać soki?

Alternatywą dla wszechobecnej chemii jest samodzielne wykonywanie soków. Producenci sprzętu AGD prezentują klientom coraz to nowsze modele o rozbudowanych opcjach, które nie tylko wyciskają soki, ale również posiadają dodatkowe funkcje np. tworzenie przecierów, olejów itp.

Warto jest w tym celu wybrać model odpowiedni do własnych potrzeb, pod względem jego funkcjonalności, mocy, a nawet rozmiarów. Najważniejsze jednak, by wybrać sprzęt, który da produkt o największym stężeniu witamin.

Zdecydowanie do tego zadania najlepsza będzie wolnoobrotowa wyciskarka. Jej powolne wyciskanie soku ma bardzo duże znaczenie, bowiem im mniejsze obroty, tym otrzymany sok będzie posiadał lepszy skład. Z tego samego powodu nie warto jest zaopatrywać się w sokowirówkę, ponieważ działa ona na wysokich obrotach. Dochodzi w tym czasie do utlenienia się produktów, dlatego pod względem jakości otrzymywane soki są mniej wartościowe.

Jakie soki pić na diecie?

Woman holding a drinking glass full of fresh fruit salad with a tape measure around the glass

Wiedząc, że najbardziej odpowiednie będą własnoręcznie wyciskane soki, warto jest zatem dowiedzieć się jaki powinien być ich skład. Przede wszystkim bycie na diecie polega zazwyczaj na utrzymaniu ujemnego deficytu kalorycznego. Picie soków wyciskanych z owoców może niestety przeszkodzić w tych planach. Największym problemem owoców są ich naturalne cukry, a więc fruktoza. Jej obecność znacznie podbija kaloryczność produktów, dlatego o wiele bezpieczniejszym i wcale nie mniej smaczniejszym rozwiązaniem będzie wykonywanie soków z warzyw.

Warzywne soki posiadają bardzo dużą ilość błonnika, który rewelacyjnie wpływa na prawidłową perystaltykę jelit. Dzięki temu przyspiesza również metabolizm, co jest bardzo ważne, będąc na ścisłej diecie.

Ze względu na fakt, iż większość warzyw charakteryzuje się dość zbitą strukturą i są mało soczyste, dobrze jest zastępować sokami z nich niektóre dania np. kolacje czy śniadania. To również kolejny powód, by zakupić wyciskarkę – poradzi sobie z nawet twardymi warzywami, dając klarowny i smaczny napój.

Jeśli natomiast bardzo chcemy, by wyciskane soki były wykonane z owoców, najlepiej jest sięgać po cytrusy, ponieważ posiadają one nie tylko niewiele kalorii, ale również poziom cukrów w nich jest znacznie mniejszy, niż w przypadku tradycyjnych owoców.

About The Author

Reply