Czym się kierować, wybierając studia podyplomowe?

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy, musimy podnosić swoje kwalifikacje i nieustannie się doszkalać. Warto iść na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie. Jak wybrać odpowiedni dla nas kierunek studiów?

Jak wybrać kierunek studiów podyplomowych?

Wprawdzie każda chwila spędzona na nauce jest wartościowa, ale brak czasu nie pozwala na podejmowanie studiów, które nie są nam potrzebne. W tym przypadku nie można zdać się na los, a ścieżkę kariery trzeba dobrze zaplanować. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć – czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi. Zidentyfikowanie potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z naszym bazowym wykształceniem. Z pewnością dziedzina, którą się zajmujemy jest bardzo szeroka i w czasie studiów nie nauczyliśmy się wszystkiego. Przekazywane na zajęciach treści będą uszczegółowieniem wycinka wiedzy zdobytej podczas nauki w szkole wyższej. Na dobrze dobranych studiach podyplomowych uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. W każdej dziedzinie nauki jest wiele odłamów, a chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy, musimy się wyspecjalizować. Psycholog może być specjalistą od leczenia uzależnień, a tłumacz może specjalizować się w konkretnych zleceniach, np. dotyczących handlu. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię oraz umiejętność kooperacji. zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach, a i doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.

About The Author

Reply