Atrakcje na Malcie – czyli Must Have każdego podróżnika

Malta jest jednym z najmniejszych państw świata, lecz mimo to oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Wyspa na pewno spodoba się miłośnikom historii i archeologii, a także amatorom sportów wodnych, fanom sztuki, smakoszom śródziemnomorskiej kuchni oraz osobom preferującym odpoczynek na piaszczystych plażach.

 

Jakie atrakcje warto zobaczyć na Malcie?

Stolicą Malty jest Valletta, nazywana miastem twierdzą. Została ona wzniesiona w wieku XVI przez rycerski zakon joannitów. Jest to prawdziwa architektoniczna perełka, którą w roku 1980 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całe miasto jest uznawane za zabytek, ale prawdziwym arcydziełem jest katedra św. Jana, w której znajdują się malowidła pokazujące jego życia. Wart obejrzenia jest także Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela oraz Muzea Narodowe – Wojny, Sztuk Pięknych czy Archeologiczne. Warto wspomnieć, że na wyspie, której powierzchnia jest porównywalna do powierzchni Krakowa, znajduje się łącznie aż 365 kościołów.

Valletta wraz z St. Julian’s i Sliemą tworzy miejską aglomerację. St. Julian’s jest uważane za maltańskie centrum rozrywki, ponieważ znajdują się tu liczne dyskoteki, kluby i restauracje. Spacerując nadmorskim bulwarem można trafić do Sliemy, której atrakcją jest żeglarska marina z jachtami oraz liczne przytulne knajpki z widokiem na zatokę. Ponadto można tu zobaczyć zabytkowy fort i spędzić miło czas w tawernach.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Malty jest Błękitna Grota. Znajduje się ona niedaleko miejscowości Qrendi, a odwiedza ją ponad 100 tysięcy turystów rocznie. Jaskinia mierzy 30 metrów wysokości i można się do niej dostać wycieczkowym stateczkiem. Niesamowite wrażenie sprawia kobaltowy, niemalże fluorescencyjny kolor wody, która wygląda jakby była podświetlana.

Popularną atrakcją turystyczną Malty są również Klify Dingli. Są to mierzące ponad 200 metrów ściany skalne, na których rozpryskują się morskie fale. Widok z klifów zapiera dech w piersiach, a co najważniejsze – znajdują się one na kompletnym odludziu, dzięki czemu można nacieszyć się samotnością, ciszą i bliskością natury.

Bardzo ciekawym miejscem jest rybacka wioska Marsaxlokk. Położona nad samym morzem zachwyca pomalowanymi na wiele kolorów łódkami, które kontrastują z barwami morskiej wody. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas zachodu słońca, dlatego warto właśnie wtedy tam się wybrać.

 

Jakie zabytki warto zobaczyć na Malcie?

Oprócz wspomnianych atrakcji warto wybrać się także do Mdiny, która jest dawną stolica Malty. Miasto jest otoczone średniowiecznymi fortyfikacjami, a mieszka w nim zaledwie kilkaset osób. Jest ono wyłączone z ruchu kołowego, dlatego zyskało przydomek „Ciche Miasto”. Znajdują się tu liczne, piękne pałace, kręte uliczki oraz ciekawe muzea. Nie można też zapomnieć o lochach Mdiny, katedrze św. Pawła czy Starówce oraz podziemnych przejściach pod Pallazo Vilhena.

About The Author

Reply